|
کدخبر: 139109

این کشور از هفته آینده واکسیناسون کرونا را آغاز می‌کند

انگلیس اجازه استفاده از واکسن توسعه یافته در شرکت بیو ان تک را برای جلوگیری از ابتلا به کووید۱۹ صادر کرد.

 انگلیس به عنوان نخستین کشور غربی، اجازه استفاده از واکسن کووید ۱۹ توسعه یافته در شرکت «بیوان تک» و فایزر را صادر کرد. به این ترتیب واکسیناسیون عمومی برای مقابله با کرونا از هفته آینده در این کشور آغاز می‌شود.

سازمان قانونگذاری داروها و محصولات درمانی انگلیس (MHRA) اجازه استفاده اضطراری از این واکسن را صادر کرده است. این درحالی است که امریکا و اروپا هنوز تصمیم خود برای اعطای چنین اجازه‌ای به واکسن «بیو ان تک» را اعلام نکرده‌اند.

هرچند سازمان MHRA پس از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در یکم ژانویه مسئولیت اجازه استفاده از داروها در این کشور را برعهده خواهد داشت، اما این سازمان هم اکنون تحت قوانین خاصی قدرت تصمیم گیری درباره تایید واکسن کرونا را دارد.

شرکت «بیوان تک» اعلام کرده نخستین دوزهای واکسن کووید ۱۹ در روزهای آینده توزیع خواهد شد. انگلیس ۴۰ میلیون دوز از آن را خریده است که در مرحله اول به اقشاری با بیشترین ریسک ابتلا به بیماری تزریق خواهد شد.

سخنگوی وزارت بهداشت ومراقبت‌های اجتماعی در این باره گفت: دولت امروز توصیه MHRA را برای تایید واکسن کووید ۱۹ شرکت‌های «بیو ان تک» و فایزر برای استفاده قبول کرده است.

یکی از نخستین گروه‌های دریافت‌کننده این واکسن در انگلیس ساکنان خانه‌های سالمندان و پرستاران آنها هستند.

فایزر و بی‌و ان تک ادعا می‌کنند در ۲۰۲۰ میلادی ۵۰ میلیون و تا پایان ۲۰۲۱ میلادی ۱.۳ میلیارد دوز واکسن می‌سازند.

منبع: مهر

ارسال نظر