|
کدخبر: 136608

غول آمریکایی به خاورمیانه رسید + عکس

فرماندهی مرکزی امریکا بمب افکن‌های بی-۵۲ را در خاورمیانه و با هدف تقویت حضور استراتژیک نیروی هوایی این کشور در منطقه مستقر کرده است.

این اقدام از سوی امریکا تلاشی برای بازدارندگی، تهاجم و تحت فشار شرکا و متحدان امریکا صورت گرفته است.

روز سه شنبه گذشته، دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری امریکا کاهش نیروهای این کشور در عراق و افغانستان را تا ۱۵ ژانویه ۲۰۲۱ اعلام کرد که در نتیجه توافق صلح واشنگتن با طالبان در اوایل امسال میلادی و وعده کارزار انتخاباتی ۲۰۱۶ ریاست جمهوری امریکا در پایان دادن به حضور نیروهای امریکایی در صحنه نبرد جهانی است.

بمب‌افکن-بی‌۵۲

این اقدام در استقرار بمب افکن‌های امریکایی در نتیجه اخبار اخیر در تصمیم ترامپ برای خروج بخش دیگری از نیروهای این کشور از منطقه تا ۱۵ ژانویه ۲۰۲۱ است که شامل کاهش بیشتر حضور نیروها می‌شود.

در بیانیه وزارت دفاع امریکا نیز آمده است: توانایی سرعت عمل حضور، استقرار و خروج نیروها مسئله کلیدی در بازدارندگی یک اقدام تهاجمی احتمالی است.

"کرگ گوئیلوت"، فرمانده نیروی هوایی امریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد، این بمب افکن‌ها با هشدار سریع و به موقع وارد عمل می‌شوند.

این اقدام از سوی نیروی هوایی امریکا با حضور مایک پامپئو، وزیر خارجه امریکا در نشست صلح قطر با حضور طالبان و نمایندگانی از دولت کابل همزمانی دارد.

درحال‌حاضر، تعداد پرسنل نظامی امریکا در عراق ۳۰۰۰ تن و در افغانستان ۴۵۰۰ تن است و دولت امریکا قصد دارد تا تعداد موجود را به ۲۵۰۰ تن کاهش دهد. بر اساس بیانیه پنتاگون، آخرین باری که بمب افکن‌های بی-۵۲ در خاورمیانه مستقر شدند مربوط به اوایل سال ۲۰۲۰ است.

 

منبع: ايسنا

ارسال نظر