|
کدخبر: 133152

بایدن رکورد زد

درحالی که آرای انتخابات آمریکا در چند ایالت این کشور همچنان در حال شمارش است، جو بایدن به اولین نامزد ریاست جمهوری در تاریخ آمریکا تبدیل شده است که بالغ بر ۷۵ میلیون رای مردمی به دست می‌آورد.

بین‌الملل بایدن رکورد زد

بنابر گزارش مجله نیوزویک، طبق داده‌های "کوک پولتیکال ریپورت" (Cook Political Report) جو بایدن تا شامگاه جمعه به وقت آمریکا از مرز ۷۵ میلیون رای عبور کرده و به عدد ۷۵,۰۸۸,۴۹۵ رای رسید.

این معاون رئیس جمهوری سابق آمریکا در عین حال از رکورد باراک اوباما در زمینه کسب بیشترین آرا از سوی یک کاندیدای ریاست جمهوری هم عبور کرده است. اوباما در رکوردش توانسته بود در انتخابات ۲۰۰۸ میزان ۶۹,۴۹۸,۵۱۶ رای کسب کند و بایدن چهارشنبه شب از این رقم عبور کرد.

در انتخابات ریاست جمهوری امسال آمریکا همچنان رکورد جدیدی در زمینه شرکت رای‌دهندگان در انتخابات ثبت شد. واشنگتن پست برآورد کرده که این میزان مشارکت بالاترین میزان مشارکت در انتخابات از سال ۱۹۰۰ یعنی زمانی که ۷۳.۷ درصد آمریکایی‌های واجد شرایط، رای دادند، است.

همه‌گیری کروناویروس باعث گسترش دسترسی رای‌دهندگان به رای دادن و جهش در ثبت آرا به صورت پستی شد. رای‌دهندگانی که به صورت حضوری در انتخابات شرکت کردند بر اساس گزارش‌ها در ایالت‌هایی همچون تگزاس و جورجیا در صف‌های طولانی منتظر ماندند.

بایدن در حالی در حوزه آرای مردمی از دونالد ترامپ جلوتر است که بر اساس آخرین آمار آرای ترامپ در این بخش ۷۰,۵۲۳,۷۳۳ رای بوده است.

رقابت بین ترامپ و بایدن تنگاتنگ و منوط به نتیجه آرای چند ایالت تعیین‌کننده و معدود بود که هنوز چند روز بعد از انتخابات نتیجه نهایی آنها قطعی نشده بود اما اکنون بسیاری از رسانه های آمریکا حتی فاکس نیوز رسانه طرفدار ترامپ هم از پیروزی قطعی بایدن خبر داده اند.

در سال ۲۰۱۶ ترامپ میزان ۶۲,۹۸۴,۸۲۸ یا تقریبا ۴۶ درصد آرای مردمی را کسب کرد؛ چهارمین رقم بالای آرای کسب شده از سوی یک نامزد ریاست جمهوری قبل از انتخابات امسال.

منبع: برنا

ارسال نظر