|
کدخبر: 131983

ماجرای توصیه به ترامپ علیه ایران چیست؟

بنیاد دفاع از دموکراسی امریکا پیشنهاد تحریم خودروسازان بزرگ کشور را به دولت ترامپ ارائه داد.

بین‌الملل ماجرای توصیه به ترامپ علیه ایران چیست؟

 بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها در مقاله‌ای به قلم سعید قاسمی نژاد، مشاور ارشد امور ایران و اقتصاد مالی نوشت: اخیرا سرتیپ عزیز نصیرزاده، فرمانده نیروی هوایی ارتش از همکاری با خودروسازی سایپا برای تولید خودروهای پرنده بدون سرنشین خبر داده که این مسئله نشان دهنده وابستگی ارتش ایران به تولیدکنندگان اصلی خودرو در این کشور است.

در آگوست ۲۰۱۸ امریکا ( پس از خروج از برجام) تحریمهای ضد بخش خودروسازی ایران را دوباره اعمال کرد.

در ادامه این مقاله آمده است: صنعت خودروسازی ایران بیشتر به رفع نیازهای داخلی می‌پردازد و بازار بزرگ محسوسی در خارج از این کشور ندارد. این بدان معناست که این صنعت ارزآوری کمی دارد اما با کاهش نیاز به واردات خودرو باعث کاهش مصارف ارزی ایران می‌شود. با توجه به وابستگی بالای این صنعت به تامین قطعات از خارج، تحریم‌ها می‌تواند مانع از چنین کاری شود و ایران را مجبور به استفاده از ذخایر ارزی در واردات خودرو کند.

در سال مالی ۲۰۱۱-۲۰۱۲ تولید خودرو در ایران به اوج خود رسید اما از آن به بعد این روند کاهشی شد؛ تا جایی که در سال مالی ۲۰۱۳-۲۰۱۴ به کمترین سطح خود رسید. این بنیاد در ادامه می‌نویسد: به لطف توافق هسته‌ای در سال مالی ۲۰۱۷-۲۰۱۸ تولید خودرو در ایران دوباره به اوج رسید اما در سال بعد دوباره این میزان از تولیدات نصف شد. ایران بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸ با وجود تولید داخلی حدود ۴۷۰ هزار دستگاه خودرو از خارج وارد کرد. در نتیجه تحریم‌های اعمالی امریکا در آگوست ۲۰۱۸، بسیاری از خودروسازان بین‌المللی بازار ایران را ترک و سرمایه گذاری‌های خود در این کشور را به حال تعلیق درآوردند که مهم‌ترین آنها پژو، رنو و مرسدس بنز بودند. حتی چینی‌ها نیز به میزان محسوسی حضور خود در بازار ایران را کاهش دادند.

بنیاد دفاع از دموکراسی که نقشی کلیدی در اعمال تحریم‌های اخیر بانکی داشت، به دولت ترامپ توصیه کرده است که ایران خودرو و سایپا و شرکت‌های زیرمجموعه آنها که حدود ۹۰ درصد بازار خودروی ایران را در اختیار دارند، تحریم کند. این بنیاد مدعی ارتباط نزدیک این دو خودروساز با بنگاه‌های نظامی ایران شده و افزوده است که تحریم این دو، گام بزرگ دیگری در راستای تکمیل سیاست فشار حداکثری خواهد بود.

منبع: همشهری آنلاین

ارسال نظر