|
کدخبر: 183778

تاثیر مخرب حقوقی ها بر بورس!

محسن سیف زاده -کارشناس بازار سرمایه

نقش حقوقی ها در بازار سرمایه همواره به‌عنوان یکی از موضوعات مورد بحث سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه است. به‌گونه‌ای‌که کارشناسان بورس می گویند که برخی از حقوقی ها عامل اصلی صف های فروش هستند، و حقوقی ها بازیگران عمده بازار سهام شده اند.

بازیگران عمده بورسی در چنین شرایطی باید چه نوع استراتژی در پیش بگیرند و رفتار آنها و خرید و فروش‌های صورت گرفته از سوی آنها بر چه اساسی باشد، از مسائل مهم این روزهای بازار است. ضمن اینکه ریزش‌های متوالی بورس طی چندماه گذشته نگرانی‌ها را برای سرمایه گذاری یا تداوم ماندن تازه واردان و حتی حرفه ای‌ها و قدیمی‌ها در بازار سرمایه بیشتر کرده است.

محسن-سیف-زاده

مسئله اصلی این روزهای بازار اول اعتماد است و دوم نقدینگی و اکنون با اینکه نقدینگی وجود دارد اما اعتماد حلقه مفقوده بورس در این روزها است.

بطور مثال سهامدار می تواند سهام بخرد اما چون از نقش منفی حقوقی ها در بازار مطلع است و می داند که حقوقی توانایی جابجایی صف خرید به فروش را دارند سبب سلب اعتماد سهام دار به بازار سرمایه می شود.اگر روزی برسد که حقوقی ها معاملات درستی انجام دهند و نوسان گیری انجام ندهند و صف فروش را در نمادهای مثبت به شکل متوالی ایجاد نکند می توان انتظار داشت که نقدینگی مجدد وارد بازار شود.

به نظر من زمانی که جلوی دستکاری حقوقی ها و دولت در بازار گرفته شود می توان انتظار داشت که بورس به روزهای خوبش برگردد. یعنی حقوقی اگر عرضه بیش از حد نداشته باشند و محدودیت اعمال شود، بورس را می توان مثبت تصور کرد. اما اکنون سیاست بر این است که بورس روند نوسانی به خود بگیرد و حقوقی ها در حال منفی کردن صف های خرید هستند.

حال بعد از انتخابات و تحولات سیاسی در کشور انتظار می رود که مسئولان حاکم بر بورس با اخذ تصمیم مناسب و وضع قوانین جدید تاثیر حقوقی ها را بر بورس کم کنند و عرضه و تقاضا قیمت های واقعی را مشخص کند تا دستکاری ها کمتر شود.

نویسنده: محسن سیف زاده

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...