|
کدخبر: 162490

بیشترین تخلفات بورسی کدامند؟

کارشناس بازار سرمایه گفت: بیشترین تخلفات بورسی، مربوط به اختلافات بین مشتری و کارگزار و تخلفات نهاد‌های مالی در رعایت دستورالعمل‌ها است.

قلی پور کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که تخلفات در بازار سرمایه به چند دسته تقسیم بندی می‌شوند؟ اظهار کرد: تخلفات تعیین شده و برخورد‌های قانونی با آن‌ها را طبق دستورالعمل‌ها و آیین نامه‌های ابلاغ شده توسط سازمان بورس، بر حسب اشخاص حقیقی یا حقوقی ذکر شده در آن‌ها می‌توان به این صورت طبقه بندی کرد که عبارت از تخلفات در بازار‌های مالی شامل بورس، فرابورس، بورس کالا و انرژی، تخلفات نهاد‌های مالی مثل کارگزاری‌ها، سبدگردان‌ها، سرمایه گذاری‌ها، تامین سرمایه‌ها، شرکت‌های مشاوره و غیره هستند.

او افزود: تخلفات ناشران اوراق بهادار شامل شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس و ناشران اوراق بدهی و ابزار‌های مشتقه، تخلفات حسابرسان معتمد بورس، تخلفات ارکان ابزار‌های مالی مثل ضامن، امین و متولی که نهاد‌های مالی هستند، تخلفات سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی در بازارها  تخلفات اشخاص حقیقی و حقوقی خارج از کنترل بازار سرمایه هستند.

کارشناس بازار سرمایه با اشاره به تخلفات، در خصوص اینکه برای پیشگیری از این تخلفات چه اقدامات و مقرراتی وضع شده است؟ تصریح کرد: مجموعه متنوع و مبسوطی، شامل صد‌ها دستورالعمل و مقررات و قوانین در بازار سرمایه با ابزار‌های نظارتی و کنترلی، در ادارات، بازرسی‌ها، معاونت حقوقی سازمان بورس وجود دارند.

او در ادامه بیان کرد: بنابراین اینکه چه چیز، تخلف محسوب می‌شود، مبنی بر این مقررات و دستورالعمل‌ها بوده و هر چه خارج از حدود و الزامات تعیین شده در آن‌ها باشد تخلف محسوب می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: از نظر اجرایی، دستورالعمل‌های رسیدگی به تخلفات، نحوه و ساختار رسیدگی به تخلفات مشخص شده که شامل، دریافت اطلاعات تخلف‌های احتمالی، از طریق ممیزی‌های مستمر ادارات، بازرسی سازمان بورس و تخلفات اعلامی از سوی مردم و نهاد‌های مالی برای بررسی تخلفات است.

قلی پور در ادامه تاکید کرد: پس از اعلام داده‌های اولیه تخلف، موضوع در چهار سطح بررسی می‌شود، که شامل، بررسی تخلفات در کانون‌های کارگزاران و کانون نهاد‌های سرمایه گذاری، بررسی تخلف در کمیته‌های تخصصی سازمان بورس، بررسی تخلف در هیئت مدیره سازمان بورس است. بررسی تخلف در دادگاه هرکدام از مراجع فوق حد و اختیارات خاص خود را دارند و حسب نوع تخلف قابلیت صدور رای دارند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...