|
کدخبر: 152531

اتفاق مهم بورسی از شنبه هفته آینده

حدود دو هفته است که بازار سرمایه با روند نوسانی هم خداحافظی کرده و فقط بر مدار نزول در حرکت است، اتفاقی که سیاست‌گذاران را بر آن داشت تا برای بهبود حال این بازار، قوانین را تغییر دهند. در این راستا قرار است دامنه نوسان تغییر کند و از حالت متقارن خارج شود، اما باید دید آیا این تغییر منجر به بازگشت تعادل به بازار خواهد شد یا صرفا مسکنی کوتاه مدت برای جمع کردن صف‌های فروش است.

 شاید کم‌تر کسی پیش‌بینی می‌کرد زمانی که اصلاح شاخص کل بورس از مردادماه استارت خورد و تا آبان ماه ادامه داشت و با کف یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد به پایان رسید، این بازار دوباره بر مدار نزول قرار بگیرد و در کمتر از سه ماه، کف آبان ماه را نیز رد کرده و شاخص کل به کانال یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحد عقب گرد کند.

سراشیبی‌ای که درحال‌حاضر پیش‌بینی انتهای آن مشکل است و صاحب نظران مهم‌ترین دلیل آن را سایه بی‌اعتمادی در کنار سایر عوامل مانند نرخ دلار، نرخ گذاری‌های دستوری و... را بر سر بازار می‌دانند. چراکه مردم به بورس دعوت شدند اما ظاهرا این بازار اماده میزبانی آنان نبود و درحال‌حاضر آنچه که روز به روز بیشتر از دست میرود، سرمایه‌های خرد و کلان آنها است.

طی این مدت تصمیمات مختلفی از سوی سیاست‌گذاران اخذ شد که به نظر نمی‌رسد هیچکدام راه گشا بوده باشند و اکنون نیز پرونده تغییر دامنه نوسان روی میز قرار گرفته است. دامنه مجاز نوسان به حدود سقف و کف قیمتی گفته می‌شود که هر سهم در هر روز معاملاتی می‌تواند داشته باشد. درحال‌حاضر دامنه نوسان در بازار سرمایه ایران، مثبت و منفی پنج است و طبق اخرین تصمیمات شورای‌عالی بورس قرار است از ۲۵ بهمن ماه، دامنه نوسان خرید و فروش سهام منفی دو درصد و مثبت شش درصد شود.

درواقع درحال‌حاضر دامنه نوسان متقارن است ولی قرار است از شنبه هفته آینده به حالت نامتقارن تغییر پیدا کند. انتظار می‌رود این تصمیم در انگیزه فروش تاثیرگذار باشد و باعث کاهش سرعت افت بازار شود. زیرا به جای اینکه ارزش سهم‌ها روزی پنج درصد کاهش یابد، روزی دو درصد کاهش خواهند یافت و از طرف دیگر به جای رشد پنج درصدی در روز، ۶ درصد رشد خواهند کرد.

 

منبع: ۵۵ آنلاین
  • حسن ارسالی در

    طرحی جهت حبس سرمایه مردم.دراز مدت به شدت بورس فرسایشی میشه

  • ناشناس ارسالی در

    حرکات مذبوحانه

ارسال نظر