|
کدخبر: 129546

انتقاد مدیران و فعالان بازار سرمایه و فولاد از رویکرد وزارت صمت

انتشار تصویر پیش نویس تازه‌ترین تصمیم وزارت صمت برای گذاشتن کف و سقف غیرمنطقی قیمت فولاد با انتقاد گسترده فعالان بازار سرمایه، صنعت فولاد و اعضای شورای‌عالی بورس روبه رو شده است.

وزارت صمت در شرایطی قصد دارد قیمت فولاد را برای چندمین بار در تاریخ اقتصادی ایران دستوری کند که به اعتقاد فعالان بازار سرمایه حتی یک تجربه موفق در این حوزه وجود ندارد. از اتخاذ دلار ۴۲۰۰ تومانی در سال ۹۷ گرفته تا اقدامات دستوری ادوار گذشته همگی بیانگر یک اتفاق شوم در اقتصاد ایران است؛ رانت و تزریق منابع کشور به عده‌ای محدود و واسطه تنها نتیجه سرکوب قیمت‌ها بوده و به همین دلیل فعالان بازار سرمایه از تصمیم وزارت صمت ابراز تعجب و نگرانی کرده‌اند.

در همین زمینه روز و شب گذشته علاوه بر بسیاری از کارشناسان و مدیران بازار سرمایه و البته صنعت فولاد، حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز به احتمال تصمیم گیری وزارت صمت برای دستوری کردن قیمت فولاد انتقاد کرد. قالیباف اصل در این باره گفت: برخی از تصمیمات احتمالی آتی در حوزه قیمت‌گذاری و تعیین سقف رقابت برای محصولات فولادی در بورس کالا حاکی از تکرار اقدامات اشتباه سال ۹۷ و دخالت در فرآیند ذاتی اقتصاد است.

وی ادامه داد: بر اساس تجربه قبلی این اقدام هیچ نتیجه مفیدی در بر نخواهد داشت و تنها به توزیع رانت در میان عده‌ای خاصی منجر می‌شود.

رئیس سازمان بورس افزود: با توجه به تاثیر قابل توجه سهام شرکت‌های فولادی در بازار سهام این اقدام تضییع حقوق ۵۰ میلیون سهامدار به شمار می‌رود و علاوه بر کاهش درآمد شرکت‌ها که سود آن متعلق به سهامداران حقیقی، حقوقی و سهامداران سهام عدالت است، روند کلی بازار را نیز دستخوش تغییرات نامطلوب می‌کند.

انتقاد اعضای شورای‌عالی بورس

همچنین شاهین چراغی، روح الله حسینی مقدم، سعید اسلامی بیدگلی و حسین سلاح ورزی، چهار تن از اعضای شورای‌عالی بورس نیز نسبت به قیمت‌گذاری دستوری فولاد از سوی وزارت صمت انتقاد کرده‌اند. توزیع رانت به واسطه‌ها، نرسیدن حمایت‌های این چنینی به مردم و تاثیر اینگونه تصمیم‌ها در کاهش بهای سهام فولادی‌ها به عنوان لیدر بازار سهام از جمله نکات مطرح شده در دیدگاه اعضای شورای‌عالی بورس بوده است.

همچنین جمع کثیری از فعالان، کارشناسان، کارگزاران و خبرنگاران بازار سرمایه نیز اعتراض‌های خود را به رویکرد وزارت صمت اعلام کرده‌اند.

در پایان اینکه رضا شهرستانی عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد نیز شب کذشته اعلام کرده است که وزارت صمت این انجمن را دور زده و فعالان صنعت فولاد به هیچ عنوان موافق دستوری شدن قیمت فولاد با شعار حمایت از مصرف‌کننده نیستند چراکه در عمل خریداران فولاد ارزان، محصول خود را با قیمتی واقعی به مردم خواهند فروخت و همان تجربه دلار ۴۲۰۰ تومانی در اقتصاد و بازار پیاده می‌شود.

با همه این تفاسیر باید دید آیا علیرضا رزم حسینی وزیر جدید صمت مانع اجرای این اقدامات سفارشی و رانت زا می‌شود یا او نیز اسیر مشاوره‌های غلط و غیرکارشناسی می‌شود.

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر