|
کدخبر: 121786

زنگنه: پالایشگاه ‌سازی اولویت وزارت نفت است

وزیر نفت گفت: پالایشگاه‌سازی اولویت وزارت نفت است؛ اما مصرف سوخت مایع و آسیب به محیط زیست، خیر.

انرژی زنگنه: پالایشگاه ‌سازی اولویت وزارت نفت است

بیژن زنگنه، وزیر نفت در روزهای اخیر با بیان اینکه در پارس جنوبی تولید را از ۲۸۰ میلیون مترمکعب در روز به ۷۰۰ میلیون مترمکعب در روز رسانده‌ایم، گفت: تولید در پارس چنوبی با افزوده شدن ظرفیت تولید روزانه ۴۲۰ میلیون مترمکعب، دو برابر شده است.

وی افزود: این یعنی ۲.۶ میلیون بشکه پالایشگاه، اگر ما می خواستیم پالایشگاه بزنیم باید ۱۰ پالایشگاه ۲۶۰ هزار بشکه ای می زدیم تا بتوانیم سوخت کشور را تأمین کنیم و تمام کشور را به کثافت و آلودگی بکشانیم.

این سخنان زنگنه، موجی از انتقادات را به نگرش وی به موضوع پالایشگاه سازی به دنبال داشت. وزیر نفت در تشریح این سخنان خود، در پیامی در فضای توییتر، توضیحاتی ارائه کرد.

در این پیام زنگنه آمده است: "به مدد توسعه میدان مشترک پارس جنوبی، ضریب نفوذ گاز در کشور به نزدیک ۹۵ درصد رسید، محیط زیست صیانت و با افزایش ظرفیت و بهسازی پالایشگاه‌ها، صادرات ۴ برابری فرآورده محقق شد. بدون رسیدن به این میزان افزایش تولید در پارس جنوبی، برای تأمین نیاز کشور به سوخت، باید ظرفیت پالایشی معادل ۲.۶ میلیون بشکه (معادل ۱۰ پالایشگاه) می‌ساختیم. پالایشگاه‌سازی اولویت وزارت نفت است؛ اما مصرف سوخت مایع و آسیب به محیط زیست، خیر."

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر