|
کدخبر: 120807

مراسم ۶۰ سالگی اوپک به تعویق افتاد

دبیرخانه اوپک تصمیم گرفت دیدار این گروه که به شصتمین سالگرد تاسیسش اختصاص داشت را به دلیل محدودیتهای مربوط به شیوع ویروس کرونا به تعویق بیاندازد.

انرژی مراسم ۶۰ سالگی اوپک به تعویق افتاد

این نشست قرار بود در سپتامبر در بغداد برگزار شود. اوپک در سال ۱۹۶۰ در جریان یک کنفرانس نفتی در عراق تاسیس شده بود. احسان عبدالجبار اسماعیل، وزیر نفت عراق در نامه‌ای به محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک نوشت: از این که پس از ماهها آماده‌سازی برای برگزاری این رویداد تاریخی، قادر به میزبانی شصتمین سالگرد تاسیس اوپک نیستم، عمیقا متاسفم.

وزیر نفت عراق تاکید کرد اکنون سلامتی و ایمنی بیش از هر موضوع دیگری اهمیت دارد. بارکیندو در پاسخ اعلام کرد که به دنبال برگزار نشست همه اعضای اوپک در آینده‌ای نزدیک خواهد بود.

اوپک در سپتامبر سال ۱۹۶۰ در یک کنفرانس نفتی در بغداد با حضور پنج کشور ایران، عراق، کویت، عربستان سعودی و ونزوئلا تاسیس شد و پس از آن کشورهای بیشتری به این سازمان پیوستند. اوپک عامل تولید یک سوم از نفت جهان است و از سال ۲۰۱۷ برای مدیریت بازار نفت و جلوگیری از مازاد عرضه و نوسان قیمتها با روسیه و شماری دیگر از تولیدکنندگان دیگر در قالب گروه اوپک پلاس همکاری می‌کند.

 

منبع: ايسنا

ارسال نظر