کدخبر: 91052

نگران عرضه تخم‌مرغ در بازار نباشید

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار کشور با اشاره به وضعیت مطلوب تولید تخم‌مرغ در کشور گفت: عرضه گسترده تخم‌مرغ با قیمت‌های مصوب و توافقی به منظور تنظیم بازار در میادین میوه و تره بار تهران و فروشگاه‌های زنجیره‌ای در حال انجام است.

گسترش‌‌نیوز: « رضا ترکاشوند»، با تاکید براینکه کمبودی در تامین و عرضه تخم‌مرغ مورد نیاز کشور نداریم، افزود: تخم‌مرغ مورد نیاز کشور تامین است و مردم نگرانی در این خصوص نداشته باشند.

وی به افزایش غیرمنطقی نرخ تخم‌مرغ در طول دو هفته اخیر اشاره کرد و اظهارکرد: با شایعه قرنطینه شدن برخی استان‌های کشور از ۲۵ اسفندماه ۹۸ و هجوم مردم برای خرید و افزایش تقاضا نرخ هر شانه ۳۰ تایی تخم‌مرغ به بالای ۲۵ هزارتومان رسید که موجب التهاب در بازار مصرف شد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار کشور تصریح کرد: برای تنظیم بازار این محصول طی توافقی با میادین میوه و تره بار و همچنین فروشگاه‌های زنجیره‌ای مقرر شد هر شانه ۳۰ تایی تخم‌مرغ در میادین میوه تره بار با نرخ مصوب ۱۷ هزارو ۸۰۰ تومان و فروشگاه‌های زنجیره‌ای ۱۹ هزارتومان به فروش برسد.

به گفته وی، در مدت مذکور نرخ هر کیلوگرم تخم‌مرغ درب مرغداری‌های کشور به بیش از ۱۰ هزارتومان رسیده بود، این درحالی است که در اسفندماه ما با نرخ نزولی تخم‌مرغ درب واحدهای تولیدی روبه‌رو بودیم.

ترکاشوند گفت: اکنون با اقدامات صورت گرفته و برای رفاه حال شهروندان نرخ هر کیلوگرم تخم‌مرغ درب واحدهای تولیدی بین ۸ هزار تا هشت هزار و ۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد که نرخ مناسبی است.

وی افزود: وضعیت تولید تخم‌مرغ از شرایط مطلوبی برخوردار است و هیچ کمبودی در این زمینه نداریم.

توقف مقطعی صادرات تخم‌مرغ در سال ۹۹

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار کشور از توقف مقطعی صادرات تخم‌مرغ به دلیل تنظیم بازار داخلی خبر داد و اظهارکرد: در ۱۰ ماهه سال گذشته بیش از ۴۰ هزارتن محصول تخم‌مرغ به کشورهای هدف صادر شده است.

وی اظهارکرد: درحال‌حاضر به دلیل شرایط ویژه کشور در پی شیوع بیماری کووید - ۱۹ و با اولویت تامین بازار داخلی، صادرات تخم‌مرغ به طور موقتی متوقف شده است.

محدودیت جاده‌ای و تاثیر آن در سیستم حمل‌ونقل

این مقام صنفی به مشکل وضعیت حمل‌ونقل بار تخم‌مرغ اشاره کرد و افزود: با شیوع بیماری کووید - ۱۹ و ایجاد محدودیت‌های جاده ای، سیستم حمل‌ونقل با اندکی مشکل روبه‌رو شد، به طوری که مرغداران برای حمل بار و عرضه آن به بازار دچار مشکل جدی هستند.

ترکاشوند اضافه کرد: درحال‌حاضر کاهش فعالیت کامیون داران و وانت بارها شبکه توزیع را تحت تاثیر قرار داده که امید است این موضوع بزودی رفع شود.

وی به افزایش نرخ نهاده‌های مورد نیاز تولید به دلیل اختلال در سیستم حمل‌ونقل اشاره کرد و گفت: اکنون مرغداران با مشکل تامین نهاده‌های مورد نیاز تولید از جمله ذرت و کنجاله سویا روبه‌رو هستند؛ به طوری که نرخ هر کیلوگرم از این محصولات در بازار افزایش قابل توجهی پیدا کرده است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار کشور تصریح کرد: اکنون نرخ هر کیلوگرم ذرت در بازار به بیش از دو هزار تومان و کنجاله سویا به بیش از سه هزار تومان افزایش یافته است.

به گفته وی، این درحالی است که نرخ مصوب هر کیلوگرم ذرت یک هزار و ۳۵۰ تومان و کنجاله سویا دو هزار و ۴۵۰ تومان است.

ترکاشوند خاطرنشان کرد: البته حواله نهاده‌ها در بنادر توسط شرکت پشتیبانی امور دام کشور صادر شده، اما به دلیل محدودیت در سیستم حمل‌ونقل بار به موقع به‌دست مرغداران نمی‌رسد که همین امر مشکلاتی را برای این بخش تولید ایجاد کرده است.

مدیرعامل اتحادیه مرغ تخمگذار کشور با اشاره به افزایش هزینه‌های تولید در سال جدید، از دولت خواست به منظور پایداری تولید، نرخ مصوب تخم‌مرغ در سال جدید متناسب با هزینه‌های تولید اصلاح شود.

طبق آخرین آمار معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی، سالانه نزدیک به یک میلیون تخم‌مرغ در کشور تولید می‌شود که ایران قابلیت صادرات بخش مازاد آن را به کشورهای هدف دارد.

منبع: ایرنا

ارسال نظر