بخوانید :

کدخبر: 265434

گزارش مهم بانک مرکزی از رشد اقتصادی در ۱۴۰۱

بر اساس گزارش بانک مرکزی رشد اقتصادی ایران در سال ۱۴۰۰ به عدد ۴.۴ درصد رسید. بر این اساس حجم حقیقی اقتصاد ایران در ۳ ماهه چهارم سال گذشته به رقم ۳۴۱ هزار میلیارد تومان رسیده است.

به فاصله دو روز پس از اعلام مرکز آمار از رشد اقتصادی سال ۱۴۰۰، بانک مرکزی نیز امروز گزارش خود را از رشد اقتصادی در سال گذشته منتشر کرد. بر اساس محاسبات مقدماتی اداره حساب‌های اقتصادی این بانک، تولید ناخالص داخلی به قیمت پایه (و به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۹۵) در سه ماهه چهارم سال ۱۴۰۰ به رقم ۳۴۱۷.۱ هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به سه ماهه چهارم سال ۱۳۹۹، رشد ۵.۷ درصدی را نشان می‌دهد. همچنین رشد اقتصادی بدون نفت طی دوره مذکور معادل ۶.۳ درصد بود که حکایت از محوریت بخش‌های اقتصادی غیر نفتی در تحقق رشد اقتصادی سه ماهه چهارم سال ۱۴۰۰ دارد. در این گزارش بانک مرکزی رشد اقتصادی را از دو زاویه زمستان سال گذشته و کل سال ۱۴۰۰ بررسی کرده است.

 به لحاظ وضعیت سرمایه‌گذاری نیز در سه ماهه چهارم سال ۱۴۰۰ "تشکیل سرمایه ثابت ناخالص" از نرخ‌رشد ۱۴.۴ درصدی نسبت به دوره مشابه سال قبل از آن برخوردار گردید که این میزان رشد حاصل عملکرد رشد مثبت تشکیل سرمایه در هر دو بخش "ماشین آلات" و "ساختمان" به ترتیب معادل ۱۵.۱ و ۱۳.۵ درصد می‌باشد.
 
در مجموع عملکرد تولید ناخالص داخلی کشور در سال ۱۴۰۰ "با احتساب نفت" و "بدون احتساب نفت" به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۹۵ به ترتیب به ۱۴۵۷۱.۴ و ۱۳۴۱۵.۱ هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به سال قبل از آن به ترتیب با افزایش ۴.۴ و ۳.۹ درصدی همراه بوده است. تحقق رشد اقتصادی ۴.۴ درصدی در سال ۱۴۰۰ در امتداد رشد اقتصادی ۴.۱ درصدی سال‌۱۳۹۹، حکایت از روند رو به بهبود فعالیت‌های اقتصادی در کشور به رغم تداوم تحریم‌های اقتصادی دارد.
منبع: اکو ایران

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...