|
کدخبر: 162198

بازار سکه چشم‌انداز روشنی ندارد!

قیمت سکه در حالی در نوروز ۱۴۰۰ رونمایی می‌شود که نرخ طلا به عنوان یکی از موتورهای این بازار از فعالیت ایستاده است و چشم‌انداز روشنی حداقل در کوتاه مدت ندارد.

بازار سکه در حالی نخستین روز کاری رسمی خود را آغاز می‌کند که نرخ طلا علامت واضحی به معامله گران نداده است. نرخ طلا در بازار جهانی از سطح ۱۷۰۰ دلار پایین تر نرفته است اما در مقابل نرخ آن از مرز ۱۷۵۰ دلار نیز عبور نکرده است. پیش‌بینی‌ها درباره آیند نرخ صلا در هفته پیش روی بازارهای جهانی نیز متعادل است. بنابراین یک موتور نرخ سکه فعالیت بالایی ندارد و معامله گران بر اساس آن نمی‌توانند دست به معامله بزنند.

اما معامله گران سکه نشان داده‌اند که در بازار بش از آنکه به نرخ طلا نقش محوری بدهند به نرخ دلار نقش داده‌اند. از این رو آنان در معاملات خود به نرخ دلار بیشتر توجه دارند.

شواهد نشان می‌دهد بازار دلار در روز جاری نوسان جدی نداشته باشد از این روز شانس سکه برای حفظ کانال ۱۱ میلیونی بالا است گرچه بازار سکه مثل بازار ارز در نخستین روز فعال به نظر می‌رسد زیرا معاملات پشت خطی از آخر سال گذشته تعطیل بوده است. این اتفاق نشان می‌دهد عکس بازار ارز، معامله گران سکه تمایلی زیادی برای فعالیت در نوروز ۱۴۰۰ ندارند.

چنین فضایی مستعد آن است که با کمترین تقاضا بیشترین نوسان را ایجاد کرد هر چند که سکه بازان نشان داده‌اند با وجود ریسک‌پذیری بالا بدون محاسبه‌دست به خرید یا فروش نمی‌زنند. به همین دلیل نیز این بازار پس از بورس توانست بیشترین درصد بازدهی را کسب کند. آنها زمانی در صف تقاضا قرار می‌گیرند که اطمینان داشته باشند در مسیر صعود از میان نرخ دلار و نرخ طلا یک موتور صعود برایشان کار می‌کند یا حداقل به کار می‌افتد. با این حساب رفتار این بازار می‌تواند پیش نگر انتظارات از اتفاقات سیاسی آینده نیز باشد.

 

 

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...