|
کدخبر: 159478

فوری/ زمان همسان سازی حقوق بازنشستگان مشخص شد

متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از ابتدای سال ۱۴۰۰ آغاز خواهد شد و میزان افزایش پرداختی ها مبتنی بر ضوابطی خواهد بود که در سازمان تامین اجتماعی در نظر گرفته شده است.

اقتصاد فوری/ زمان همسان سازی حقوق بازنشستگان مشخص شد

 حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر در مجلس عنوان کرد: موضوع مهمی که درباره بحث متناسب‌سازی به آن پرداخته نشده آن است که اساسا قرار نیست این طرح به وسیله منابع دولتی یا به خواسته دولت اجرایی شود و به سرانجام برسد. بلکه این فرایند با استفاده از منابعی که بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی است، اجرا خوهد شد.

حاجی افزود: یکی از مشکلات اخیر سازمان تامین اجتماعی، مساله بدهی‌های دولت به این سازمان است.اگر این بدهی ها به موقع پرداخت می‌شد، نه تنها متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در زمان قانونی خود انجام می‌شد، بلکه سایر خدمات مورد نیاز در بخش های درمانی، رفاهی، تسهیلاتی و...نیز پیش از این اجرا شده بودند.

عضو هیات رییسه مجلس اشاره کرد: رویکردی که مجلس در خصوص همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی دنبال می کند، مبتنی بر ماده ۱۲ قانون برنامه ششم توسعه کشور است. در قانون برنامه ششم آمده است که دولت موظف است تمام بدهی هایی که طی چند دهه ایجاد شده را به سازمان تامین اجتماعی مسترد سازد. بدهی هایی که اعداد و ارقامی حول و حوش ۲۰۰ تا ۳۰۰هزار میلیارد تومان در خصوص آن طرح می شود.

حاجی ادامه داد: متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی نیز موضوعی نیست که توسط دولت و با منابع دولتی بخواهد اجرایی شود، بلکه در بطن برنامه ششم تکلیف شده که این فرایند باید انجام شود. در واقع سازمان تامین اجتماعی با اعانه دولتی اقدام به متناسب‌سازی نمی‌کند، بلکه دولت تنها بخشی از بدهی خود به سازمان تامین اجتماعی را پرداخت می کند.

وی افزود: قدمی که مجلس برای پاسخگویی به مطالبات بازنشستگان و کارگران تامین اجتماعی در بودجه سال ۱۴۰۰ برداشته، آن است که در اجرای تکلیف قانونی برنامه ششم، مصوب کرده که دولت ۸۹ هزار میلیارد تومان از بدهی خود به سازمان تامین اجتماعی را باز پرداخت کند. در واقع مجلس به دنبال آن است که بخشی از مطالبات قانونی کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی استیفا شود. چنانچه این مطالبات در وقت مقرر پرداخت می‌شد، بخش وسیعی از مشکلات امروز سازمان تامین اجتماعی پوشش داده شده بود.

حاجی با اشاره به بهبود روند پرداختی‌ها به بازنشستگان و کارگران تامین اجتماعی یادآور شد: طبیعی است که این ظرفیت های اعتباری در سازمان تامین اجتماعی ایجاد خواهد شد تا بتواند تکالیف قانونی خود که تا به امروز روی زمین مانده بود را عملیاتی کند. یکی از این تکالیف قانونی، بحث متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان کارگر تامین اجتماعی است که در حال حاضر بین ۲میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تا ۲میلیون و ۵۰۰هزار تومان حقوق می گیرند. پرداختی‌هایی که با توجه به شرایط اقتصادی کشور و مشکلات معیشتی که مردم با آن دست به گریبان هستند، رقمی بسیار اندک محسوب می شود.

عضو هیات رییسه مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا دریافتی بازنشستگان تامین اجتماعی نیز به اندازه دریافتی بازنشستگان کشوری و لشگری افزایش خواهد یافت؟ گفت: خیر، متناسب‌سازی به این معنا نیست که دریافتی بازنشستگان تامین اجتماعی به اندازه سایر بازنشستگان کشوری و لشگری افزایش پیدا خواهد کرد. میزان متناسب‌سازی، تابع ضوابطی است که در سازمان تامین اجتماعی لحاظ خواهد شد. باید بدانیم صندوق تامین اجتماعی، صندوقی دولتی نیست. یک صندوق بین النسلی است که منابع آن تا به امروز توسط خود بیمه شدگان طی دهه های متمادی تامین شده است.

حاجی در انتها گفت: بنابراین میزان افزایش پرداختی‌ها مبتنی بر ضوابطی خواهد بود که در سازمان تامین اجتماعی در نظر گرفته شده است. البته طبیعتا این پرداختی‌ها باید متناسب با شرایط اقتصادی و معیشتی کشور تنظیم شود، اما اینکه برخی تصور کنند حتما رقم این پرداختی‌ها باید به اندازه سایر بازنشستگان کشوری و لشگری باشد، اشتباه است.

منبع: اقتصاد آنلاین
 • الف م ارسالی در

  ای بابا هرکی از راه میرسه یه حرفی میزنه تا حالا قرار بود جوری اصافه بشه ‌که بی ن بازنشستگان تامین اجتماعی با لشکری و کشک ریها فرقی نباشه و بهمون اندازه اشافه بشه حالا این دلیگانی چی میگه دیونمون کردین همش حرف بیخود چقدر استرس میدین به آدم ان گار ازجیب باباتون میخواین بدین خدایا خود ت بدادمون برس

 • ناشناس ارسالی در

  بزرگترین تهدید جامعه ما پرداخت حقوق نجوم ی بگیران 60 میلیون تومان 100 میلیون 400 میلیون و..........است.
  باید قا نون پرداخت نظام مند وقانونی اجرایی شود وبه ما 4 میلیون داده می شود. حقوق ط بق قانون باید شفاف شود تا هویت افراد نما یان شود
  توکل برخدا

 • ناشناس ارسالی در

  بزرگترین تهدید جامعه ما پرداخت حقوق نجوم ی بگیران 60 میلیون تومان 100 میلیون 400 میلیون و..........است.
  باید قا نون پرداخت نظام مند وقانونی اجرایی شود وبه ما 4 میلیون داده می شود. حقوق ط بق قانون باید شفاف شود تا هویت افراد نما یان شود
  توکل برخدا

 • ناشناس ارسالی در

  کاش حقوق ومزایای بازنشستگان تامین اجتماع ی با شاغلین هم رده تامین اجتماعی متناسب شود .

 • شفیع خیبری ارسالی در

  خخخ جالبه از پول اعتبار تامین اجتماعی که سرمایه اش به قول خود ایشان بین النسلی ا ست یعنی کارگران پشت اندر پشت این سرمایه رو زیاد کرده وصندپق تامین بجای اینکه مشک لات کارگران که صاحب اصلی این صندوق هستند حل کند وحقوقشان را متناسب با تورم افزایش دهد حقوق دولتی ولشکری رو اضافه کرده اند و الان میگن قرار نیست حقوق کارگران اندا زه لشکری و کشوری زیاد بشه
  آقایان ا ین بدهی دولت به صندوق تأمین همان پولهایی است که نسل اندر نسل 30تا35سال حق بیمه ب ه میزان 30درصد حقوقشان واریز صندوق شده ک ه امروز رسیده به 350هزار میلیارد تومان پ ول صندوق رو پس بدید تا کارگران بازنشسته به گدایی نیفتند

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...