کدخبر: 138349

نرخ سود اوراق بدهی دولت کاهش یافت

اقتصادنیوز: امروز ۹ آذر ۱۳۹۹ بازار معاملات اوراق بدهی روندکم‌رمق چند هفته اخیر را تداوم بخشید.

اقتصاد نرخ سود اوراق بدهی دولت کاهش یافت

معاملات امروز اوراق بدهی دولتی اگرچه نسبت به روز گذشته ۲۰ درصد افزایش یافت و به ۱۳۱ میلیارد تومان رسید، اما همچنان حجم معاملات نسبت به متوسط ماه‌های گذشته (۲۳۳ میلیارد تومان)  بسیار پایین است. اگر چه حجم معاملات افزایش داشت اما اوراق در برخی نمادها اصلا معامله نشدند. این مساله نشان از نقدشوندگی پایین اوراق در بازار امروز بود. این در حالی است که تنور بازار سهام این روزها دوباره گرم شده است اما از این رونق چیزی به بازار بدهی نرسیده است.

امروز نرخ‌های بازده در کلیه سررسیدها کاهش داشتند. نرخ بازده اوراق با سررسید یکساله با ۳ دهم درصد کاهش به ۱۷.۸۲ درصد رسید و نرخ بازده ارواق با سررسید دو سال با ۵ دهم درصد کاهش به ۲۰.۲۶ درصد رسید. کاهش نرخ‌ها در بازار بدهی می‌تواند به دلیل تقاضای اوراق توسط شرکت‌های حقوقی با هدف کوتاه‌مدت باشد

نرخ بازدهی اوراق آتی در سررسیده‌های بالای ۵۰۰ روز نیز امروز با نیم درصد کاهش نسبت دیروز به حدود ۲۲.۹ درصد رسید.

نرخ بازده نقدی و آتی

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ‌های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف از طریق عرضه و تقاضا کشف می‌شود. نرخ کشف‌شده بر اساس این سازوکار متوسط بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می‌دهد. همچنین از تفاوت نرخ‌های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می‌توان برای استخراج بازده آتی مورد انتظار سرمایه‌گذاران استفاده کرد.

منحنی بازدهی بدهی اوراق 9 آذر99

 

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر