|
کدخبر: 133247

قیمت دلار به ۱۸ هزار تومان می‌رسد؟

بعد از انتخابات امریکا از روز پنجشنبه روند کاهشی قیمت دلار شروع شد به گونه‌ای که نرخ ارز در صرافی ملی تا این لحظه ۲۲ هزار و ۸۹۰ تومان اعلام شده است. حالا باید دید گمانه‌زنی برای دلار ۱۸ هزار تومانی چقدر جدی است؟

اقتصاد قیمت دلار به ۱۸ هزار تومان می‌رسد؟

بازارها از چند روز قبل چشم به نتایج لحظه به لحظه انتخابات ریاست جمهوری امریکا دوختند تا با خارج شدن نام ترامپ یا بایدن، چشم‌انداز روزهای بعد از فردای شناخت رئیس‌جمهوری جدید در امریکا را بر بازارهای مالی خود بدانند. اگر عده‌ای از چشم‌دوختگان به ترامپ را به عنوان فرشته نجات مفروضات متوهمانه سیاسی کنار بگذاریم؛ عده‌ای از فعالان بازار سرمایه و مالی مانند دارندگان سهام ساقط قیمت شده در ماه‌های اخیر منتظر انتخاب مجدد ترامپ و افزایش فشارها بودند تا از پیشخور کردن بحران‌های احتمالی آینده، نانی برای حساب‌های خود بیندوزند!

در نقطه مقابل هم به استثنای جمعیتی که چشم انتظار تاثیرات رویایی و دور از احتمال مانند آغاز روابط دوجانبه باشند، جمعیت کثیری از مردم هم به پیامدهای مثبت حضور جو بایدن و حداقل تغییر ادبیات رئیس‌جمهوری امریکا نسبت به ایران، بازگشت به برجام و لغو یا کاهش بی‌سابقه‌ترین و سنگین‌ترین تحریم‌های وضع شده دونالد ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران و فراهم شدن امکان تنفس را انتظار می‌کشند.

شاید همین اتفاق هم باعث شده است تا هر چقدر صاحبان سهام سوداگر یا محتکران بازارهای مالی مانند سکه و ارز و طلا چشم به تمدید حضور ترامپ در کاخ سفید دوخته بودند، روز گذشته دارندگان این دارایی‌ها در چهارراه استانبول تهران در به در دنبال خریدار ارزهای موجودشان بودند تا پیش از اینکه بیش از این نرخ‌ها با اعلام قطعی سقوط ترامپ سقوط آزاد کند، متضرر نشوند.

تا جایی که به گفته یک منبع آگاه در یکی از صرافی‌ های تهران با وجود اینکه دلار روز گذشته ۲۲ هزار تومان اعلام شد، اما خریداران به پیشنهاد ۲۱ هزار تومانی هم روی خوش نشان نمی‌دادند و این گویای آن است که چهره‌های فعال و شناخته شده در بازار، سقوط بیشتر دلار حتی به مرز ۱۸ هزار تومان را محتمل می‌دانند.

 

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظر