|
کدخبر: 133052

دلالان: نگذارید سرمایه ها سمت بورس برود

جو ریزشی بازار طلا و ارز و خودرو موجب شده تا دلال‌ها در این بازارها دست به کار شوند و با خبرهای ساختگی و القای جو منفی به بازار مانع از ریزش آن شوند، نگرانی اصلی دلال‌ها حرکت نقدینگی به سمت بورس است.

جو بازارهای طلا و ارز و خودرو برخلاف ماه‌های قبل ریزشی شده و احتمالاً این روند قیمتی در روزهای آینده هم ادامه داشته باشد، ولی ظاهراً ریزش قیمت‌ها در این بازارها به کام دلال‌ها خوش نیامده و در تلاش هستند خریدهای قبلی خود را در قیمت‌های بالا تبدیل به ریال کنند.

قیمت دلار از ۳۰ هزار تومان روز چهارشنبه به ۲۴ هزار تومان در روز جاری (شنبه) رسیده است و سکه نیز از ۱۵ میلیون تومان به ۱۲ میلیون تومان کاهش یافته است. سیر نزولی قیمت‌ها در بازار خودرو نیز محسوس است ولی نکته مهم تکاپوی دلال‌هایی است که کاهش قیمت‌ها باب میلشان نیست.

در بازار طلا و ارز و البته خودرو دلال‌ها در حال تکاپو هستند تا با خبرهای ساختگی و قیمت‌های صعودی مانع از ریزش بیشتر قیمت‌ها شوند، نمونه مشخص این وضعیت در بازار سکه مشهود است؛ قیمت سکه در اتاق‌های معاملاتی روز جمعه تا کانال ۱۱ میلیون تومان هم افت کرده بود ولی از صبح امروز کانال‌های دلالی تلاش می‌کنند با افزایش قیمت سکه در معاملات فردایی آنهم پیش از آغاز رسمی معاملات در بازار امروز، به بازار سیگنال صعودی بدهند.

مشابه این وضعیت در بازار ارز و خودرو نیز مشهود است تا جایی که دلال‌ های این بازارها در مکالمات با یکدیگر رسماً تأکید می‌کنند که نباید اجازه دهند سرمایه‌ها از این بازارها به سمت بازار بورس برود و خودشان ضرر کنند.

محمد کشتی آرای نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر درباره علت افزایش قیمت سکه در معاملات فردایی طی یک ساعت گذشته گفت: هنوز بازار فعالیت خود را آغاز نکرده و معاملات رسمی بین ساعت ۱۱: ۳۰ تا ۱۲ انجام می‌شود.

وی تأکید دارد: برخی از دلال‌ها می‌خواهند برای کاهش ضرر خود با بالا بردن ساختگی قیمت‌ها، خریدهای قبلی‌شان را تبدیل به نقد کنند و به همین دلیل هم سعی در افزایش قیمت‌ها در معاملات فردایی دارند.

گفتنی است، در کانال‌های تلگرامی و گروه‌های معاملاتی طلا و ارز و خودرو، اتحادی شکل گرفته تا مانع از حرکت نقدینگی به سمت بازار سرمایه شود تا جایی که فعالان این کانال‌ها سعی دارند با منفی جلوه دادن بازار بورس و انتشار شایعات کماکان بورس را ریزشی کنند و اجازه ندهند که پول‌ها از این بازارها خارج شود.

کارشناسان اقتصادی معتقدند، بعد از تخلیه حباب طلا و ارز و کاهش قیمت‌ها در این بازارها، نقدینگی حاصل از فروش طلا و ارز راهی جز بانک و بورس ندارد؛ آنها می‌گویند بعد از این احتمالاً سرمایه‌ها یا تبدیل به سپرده بانکی می‌شوند یا سهام؛ و احتمالاً همین اطمینان از مسیر آینده سرمایه‌های موجود در بازار طلا و ارز و خودرو موجب شده تا دلال‌های این بازارها به تکاپو بیافتند و مانع از خروج نقدینگی از بازار شوند چراکه در این صورت کاسبی‌شان کساد خواهد شد و دیگر سودهای میلیاردی و بادآورده به جیب نمی‌زنند.

این درحالی است که در ابتدای سال و همزمان با رشد چشم‌گیر بازار سرمایه تعداد زیادی از مردم عادی سرمایه‌های خرد خود را نیز وارد بورس کرده بودند اما بعد از ریزش سنگین این بازار از مردادماه و ادامه این وضعیت تا همین امروز، جذابیت بازارهای موازی از جمله طلا و ارز و خودرو برای افرادی که سرمایه‌ای در دست داشتند، بالا رفت ولی با توجه به کاهش چشم گیر قیمت طلا و ارز و خودرو دیگر این بازارها جذابیتی برای سرمایه‌گذاری نخواهد داشت.

منبع: تسنیم
 • ناشناس ارسالی در

  من به سود بورس هر چند کم قانع ام میدونم حلاله و به تولید و اشتغال و ارزانی اجناس کمک میکنه ودر آخر با صبر از بقیه بازاره ا بیشتر سود میکنم

 • الم ارسالی در

  چی شد باز دست اندکاران مالشان را تبدیل کردند یا بایدن تصمیم داره با چندین هو اپیما دلار به ایران صادر کنه خدا ما را ادم کند

 • ناشناس ارسالی در

  اين حرفها چيه . خوده دولت نميگذاره دلار بيشتر ريزش كنه . خر خودشونن

 • ناشناس ارسالی در

  باسمه تعالی،خدمت مقام معظم رهبری عرض سلا م و احترام
  مستحضرید حضرتعالی با مش اوره رئیس محترم جمهور مجوز آزاد سازی س-ع را صادر فرمودید و مردم را برای راه اندا زی چرخه تولید و به جریان افتادن امور شرک تها به بورس دعوت فرمودید که بخشی از مردم دعوت را لبیک گفته و در زمانی که سهام در سقف قیمت بود و این رانت اطلاعاتی را ندا شتند عده ای کاسب، مستکبر، بورس باز و قما رکار و هر چه اسمش می خواهند بگذارند از ا ین فرصت استفاده کردند و با ایجاد هیجان ج یب مردم را خالی و از بورس خارج شدند و بر ای خرید ملک و دلار و طلا در کف قیمت وارد شدند در مقابل مردم یا به عبارتی سهامدار خرد هر روز به امید اصلاح بازار صبر کردن د اما حمایتی صورت نگرفت الان همه این قشر در منفی ۷۰ درصد ورشکسته و سرمایه اشان ن ابود گشته به باور همه مردم مقصر دولت و س ازمان بورس می باشند که با تبانی مرتکب تخ لف شده اند. اینک تنها امید مردم اول به خ داوند حکیم بوده ولی جبران این خسارت را ا ز معظم له انتظار دارند تا دستورفرمایند ب ه موضوع در اسرع وقت ورود پیدا کنند تا او لا مقصرین تعیین و بخشی از خسارت را وادار به جبران شوند ثانیا ادامه وضع موجود را تدبیر کنند

 • ناشناس ارسالی در

  اگر من جای سازمان بازرسی و دادستان کل کشور بودم تمام سایتهای بورسی را مسدود می کردم تا نتوانند بازار را رانتخورها و اربابانشان قبضه کنند

 • ناشناس ارسالی در

  شما دلالان نه رحم به ملت می کنید و و نه ذحم به خودتان با قسم های دروغ به خدا وقر ان و حتی قسم به بچه های خودتان سر همه کل اه می گذارید و.......................

 • ناشناس ارسالی در

  سایت های #سهامیاب و# ره آورد با اطلاعات ناقص و فریبنده مردم را به سمت اهداف خود و منافع خود منحرف می کنند و تاکنون خسارت های هنگفتی را با اربابانشان به جیب زدند .
  وزارت محترم اطللاعات جهت استحضا ر

 • ناشناس ارسالی در

  باسمه تعالی،خدمت مقام معظم رهبری عرض سلا م و احترام
  مستحضرید حضرتعالی با مش اوره رئیس محترم جمهور مجوز آزاد سازی س-ع را صادر فرمودید و مردم را برای راه اندا زی چرخه تولید و به جریان افتادن امور شرک تها به بورس دعوت فرمودید که بخشی از مردم دعوت را لبیک گفته و در زمانی که سهام در سقف قیمت بود و این رانت اطلاعاتی را ندا شتند عده ای کاسب، مستکبر، بورس باز و قما رکار و هر چه اسمش می خواهند بگذارند از ا ین فرصت استفاده کردند و با ایجاد هیجان ج یب مردم را خالی و از بورس خارج شدند و بر ای خرید ملک و دلار و طلا در کف قیمت وارد شدند در مقابل مردم یا به عبارتی سهامدار خرد هر روز به امید اصلاح بازار صبر کردن د اما حمایتی صورت نگرفت الان همه این قشر در منفی ۷۰ درصد ورشکسته و سرمایه اشان ن ابود گشته به باور همه مردم مقصر دولت و س ازمان بورس می باشند که با تبانی مرتکب تخ لف شده اند. اینک تنها امید مردم اول به خ داوند حکیم بوده ولی جبران این خسارت را ا ز معظم له انتظار دارند تا دستورفرمایند ب ه موضوع در اسرع وقت ورود پیدا کنند تا او لا مقصرین تعیین و بخشی از خسارت را وادار به جبران شوند ثانیا ادامه وضع موجود را مثبت ک

 • ناشناس ارسالی در

  رهاورد و سهامیاب دو بازوی رانتخورها را ل طفا قطع کنید پدر سهامدار خرد را این جاده صاف کنهای نامرد در آوردند

ارسال نظر