|
کدخبر: 126526

همتی: کسی از مسابقه نرخ ارز سود نخواهد برد

رئیس کل بانک مرکزی گفت: کسی از مسابقه نرخ ارز در کشور سود نمی‌برد و تنها قشر ضعیف که بدنه اصلی نظام هستند آسیب می‌بینند و این عادلانه نیست.

اقتصاد همتی: کسی از مسابقه نرخ ارز سود نخواهد برد

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در مراسم تقدیر از صادرکنندگان نمونه در عرصه بازگشت ارز حاصل از صادرات اظهار کرد: چرخ اقتصاد کشور در این دوسال با بازگرداندن ۲۶ میلیارد دلار حاصل از صادرات همین صادرکنندگان نمونه کشوری به گردش افتاده است. شرایط سختی است. تورم، تحریم‌ها و دشمنی‌ها آسیب به اقشار وارد کرده است، اما دلیل نمی‌شود بگوییم آمریکا پیروز این جنگ اقتصادی است بلکه ما نیز با تمام قوا پای این نظام ایستاده‌ایم.

وی گفت: به سهم خودم از صادرکنندگان به عنوان سربازان نمونه این جنگ اقتصادی تشکر می‌کنم. در این جمع ۱۰۸ صادرکننده حضور دارند که ۱۰۰ درصد تعهدات ارزی خود را ایفا کرده‌اند.

همتی خطاب به این صادرکنندگان بیان کرد: برخی از صادرکنندگان نمونه با وجود اینکه مهلت بازگشت ارز حاصل از صادرات که ۳۱ شهریور معین شده بود بعد از این تاریخ بازهم ارز حاصل از صادراتشان را بازگرداندند به عبارتی ۱۰۵ درصد از تعهدات خود را ایفا کردند.

رئیس کل بانک مرکزی ابراز کرد: از نظر بنده صادرکنندگان خوش حساب معنایی ندارد که تعهد بدهند و این موضوع را به رئیس‌جمهور هم ابراز کردم. باید برای این افراد مسیر سبز ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: با وزارت اقتصاد هماهنگی‌هایی انجام داده‌ایم تا صادرکنندگان خوش حساب که چندسالی است خوب کار می‌کنند در سیستم مالیاتی کشور دچار دوباره کاری نشوند.

همتی بیان کرد: برخی از صادرکنندگان در خصوص نرخ ارز صحبت‌هایی داشتند. شاید برخی به تاکید بنده بر واقعی نبودن نرخ ارز خرده بگیرند، اما باید واقع‌گرا باشیم که فشار‌ها و تحریم‌ها این وضعیت نامطلوب را ایجاد کرده است.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: از مسابقه نرخ ارز کسی نفع نمی‌برد و فقط مردم طبقات آسیب‌پذیر صدمه می‌بینند و این افراد بدنه اصلی نظام هستند.

وی افزود: معتقدیم این شرایط گذراست و شرایط‌ تجاری بیانگر این موارد است. تحریم‌ها ادامه‌دار نخواهد بود و نشانه‌های شکست تحریم‌ها مشهود است. میلیارد‌ها دلار در کشور‌های دیگر مسدود شده و این حق ماست.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: برای صادرکنندگان شرایط گوناگونی ایجاد کرده‌ایم که به آن‌ها فشار وارد نکنیم چرا که فشار به آن‌ها تولید را هم در تنگنا قرار می‌دهد.

وی افزود: همین که ۱۰۸ نفر از صادرکنندگان تعهد خود را ایفا کرده‌اند نشانگر قدم‌های مثبت است و خواهانیم که مابقی هم تعهدات را ایفا کنند.

همتی ابراز کرد: کالاهایی که در گمرک مانده و مربوط به کالای اساسی و قطعات بوده است تخصیص ارز داده و خارج خواهند شد. یعنی نزدیک به یک تن مواد اولیه وارد کشور خواهند شد.

وی افزود: در مراحل آخر فشار حداکثری دشمنان هستیم. آسیب زیادی دیدیم ولی روزهای روشن در راه است. البته بدانید کرونا بسیاری از برنامه‌های ما را هم برهم زد ولی در تلاشیم تا با کمک صادرکنندگان به شرایط عادی بازگردیم.

همتی، رئیس بانک مرکزی در خصوص این جلسه در یادداشتی در اینستاگرام خود نوشت: امروز بانک مرکزی از ۵۰ صادرکننده نمونه که ۱۰۰ درصد ارز ناشی از صادرات خود را به چرخه اقتصادی کشور بازگردانده‌اند، قدردانی کرد.

وی افزود: این ۵۰ صادرکننده که تولیدکننده هستند، بابت صادرات از سال ۱۳۹۷ تا پایان اردیبهشت امسال، معادل ۲۲ میلیارد دلار به چرخه اقتصاد کشور بازگردانده‌اند. صادرکنندگان در تضمین تدوام تولید و تامین نیازهای وارداتی کشور در شرایط تحریم و فشار حداکثری نقش کلیدی و تضمین کننده در اقتصاد کشور ایفا می‌کنند.

در ادامه رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: تدوام روند عرضه ارز صادراتی در سامانه نیما به تعادل بازار ارز کمک خواهد کرد و در این جلسه بر عزم بانک مرکزی برای پیگیری تسهیلات ویژه جهت صادرکنندگان نمونه تاکید کردم.

منبع: بانک مرکزی

ارسال نظر