|
کدخبر: 113968

کاهش چشمگیر قیمت حباب سکه

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به کاهش تقاضا برای سرمایه‌گذاری در بازار طلا در روزهای اخیر، گفت: پس از ریزش حدود ۳۰۰ هزار تومانی بهای سکه تمام بهار آزادی، میزان این حباب به ۶۵۰ هزار تومان کاهش یافته است.

اقتصاد کاهش چشمگیر قیمت حباب سکه

محمد کشتی آرای ضمن اشاره به روند کاهشی قیمت سکه طی هفته جاری در بازار طلا، اظهارکرد: دو روز ابتدایی هفته، شاهد کاهش قیمت انواع سکه بودیم که متاثر از کاهش قابل توجه قیمت ارز رخ داد. اما از سوی دیگر قیمت طلای آبشده، دیروز متاثر از قیمت انس جهانی، افزایش داشت.

وی دلیل این رفتار متناقض در روند حرکت سکه و طلا را وجود حباب در بازار سکه دانست و اضافه کرد: قیمت طلای آب شده از آنجا که قیمت طلا همچنان در ایران کمتر از قیمت جهانی است، به رشد خود ادامه داده است.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر کشور در ادامه به روند کاهش تقاضا در بازار طلا اشاره داشت و افزود: در هفته‌های گذشته شاهد هجوم بی‌سابقه اقشار مختلف مردم برای سرمایه‌گذاری در بازار طلا بودیم. این روند همزمان با سایر بازارهای موازی به منظور تلاش برای حفظ ارزش سرمایه‌های اندوخته شده توسط مردم بود. اما در دو هفته اخیر و پس از فروکش کردن التهاب بازار ارز و همچنین افزایش شیب قیمت انس جهانی، علاوه بر آنکه شاهد کاهش حباب در بازار طلا هستیم، با کاهش شدید در تقاضا هم مواجه شده‌ایم.

کشتی آرای خاطرنشان کرد: شرایط بازار طلا طی روزهای اخیر نشان می‌دهد که استقبال برای سرمایه‌گذاری در این بازار به حد اشباع رسیده است و به همین دلیل در شرایط فعلی با تقاضای قابل توجهی از سوی سرمایه‌گذاران مواجه نیستیم. این امیدواری وجود دارد که ادامه این وضعیت باعث از بین رفتن حباب سکه بشود.

این کارشناس بازار طلا با تاکید بر این که قیمت طلا کاهش پیدا نخواهد کرد، ادامه داد: نباید فراموش کنیم که کاهش تقاضا در بازار طلا تنها موجب از بین رفتن حباب سکه خواهد شد و به هیچ وجه شاهد کاهش قیمت طلا نخواهیم بود. چرا که اگر قیمت طلا در ایران کمتر از ارزش جهانی آن بشود، با پدیده قاچاق طلا از ایران به خارج از کشور مواجه خواهیم شد که تبعات نامطلوب اقتصادی فراوانی به جا خواهد گذاشت.

کشتی آرای در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با اشاره به ایام اعیاد قربان و غدیر و همچنین در پیش بودن ایام عزاراداری محرم توضیح داد: از مقطع اسفندماه گذشته که کرونا در ایران شیوع پیدا کرد، به دلیل کاهش قابل توجه برگزاری مراسم‌ها و مهمانی‌ها، صنعت طلا دچار رکود شدیدی شده است و در این شرایط درخواستی برای خرید زیورآلات و مصنوعات طلا وجود ندارد. در این شرایط مناسبت‌های عید یا عزاداری تاثیری بر قیمت‌ها در بازار ندارند.

وی افزود: البته این رکود شدید در صنعت طلا باعث شده است تا به صورت محسوسی شاهد کاهش میزان اجرت در نظر گرفته شده یا درصد سود طلاسازان و طلافروشان در بازار باشیم به نحوی که دیده شده است طلافروشان از سود قانونی هفت درصد خود صرف نظر کرده و زیورآلات را تنها با سود دو درصد به فروش می‌رسانند.

منبع: ایرنا
 • کارگر ارسالی در

  چه حبابی چ کشکی فقط تورم تورم تورم
  سکه و طلا روز ب روز گرونتر خواهد شد

 • غلی اف ارسالی در

  منتظر روزی باشید که صبر مردم لبریز بشه دزدهای دروغگو

 • جوان ارسالی در

  هر کی رفته دو قرون طلا وسکه خریده امیدواره بره بالا خدا لعنتتون کنه با آینده جوونا بازی میکنین

 • م ارسالی در

  بر پدر سکه فروش و دولت و دلال و وطن فروش و و........همه شان لعنت ،
  پدر سگ دیگه مردم عادی می تونن،
  سکه یا طلا بخرند تا بتونن ازدواج کنند ،

 • حیدر.... ارسالی در

  سلام یه جوری با شوق میگن سکه پایین آمد حباب منفرج شد. وجدانن این خبرها به چه درد90%مردم میخوره. پول قوت روزانه رو ندارن سکه 10 میلیون و بزارن. کجای دلشون

ارسال نظر