کدخبر: 107488

بورس املاک ایده خوب یا بد؟

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران، گفت: ایجاد بورس املاک ایده خوبی است، زیرا بسیاری از نهاد‌های دولتی و خصوصی، املاک و اموال زیاد دارند، اما نمی‌توانند نقد کنند بورس املاک به عنوان ابزار تامین مالی خواهد بود.

اقتصاد بورس املاک ایده خوب یا بد؟

حسن قالیباف اصل در حاشیه مراسم تفاهمنامه همکاری ایجاد پنجره واحد برای ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه اظهار کرد: براساس تفاهمنامه‌ای که امروز بین اتاق بازرگانی ایران، حسابرسی، بورس تهران و فرابورس به امضا رسید سعی کردیم دستورالعمل پذیرش را تسهیل کنیم به همین دلیل سازمان بورس از فرآیند پذیرش کنار کشید و فرآیند را به بورس تهران و فرابورس واگذار کرد.

وی ادامه داد: با توجه به جلساتی که در اتاق بازرگانی داشتیم قرار شد نرم افزاری تهیه شود تا شرکت‌های عضو اتاق بازرگانی، بتوانند از طریق پنجره واحد در بازار سرمایه پذیرش شودند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران، گفت: بخش خصوصی از روند طولانی بودن پذیرش در بورس گلایه داشتند برای همین برای کوتاهی فرآیند پذیرش این تفاهمنامه امضا شد تا قبل از پذیرش بسیاری از کارها، چون صورت‌های مالی شرکت‌ها انجام شود.

وی افزود: در بحث بورس املاک مستغلات قرار است علاوه بر املاک، امتیازات اموال نیز معامله شود و در حوزه املاک ۲ مشکل نقدشوندگی و کشف قیمت داریم.

قالیباف اصل اضافه کرد: ایجاد بورس املاک ایده خوبی است، زیرا بسیاری از نهاد‌های دولتی و خصوصی، املاک و اموال زیاد دارند، اما نمی‌توانند نقد کنند بورس املاک به عنوان ابزار تامین مالی خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه این بورس املاک و مستغلات شرکت سهامی عام است، ادامه داد: این بورس بیشتر با محوریت بخش خصوصی است و سهام آن بعد از پذیره‌نویسی، به مردم واگذار می‌شود و کمک به نقد شوندگی اموال می‌کند.

قالیباف اصل درباره دومین‌ای تی اف دولتی، گفت: هنوز درخواستی از سوی وزارت اقتصاد به سازمان بورس نیامده است.

برای ورود به بورس، دارایی‌های ضروری را نفروشید

مدیرعامل بورس تهران، گفت: افراد برای ورود به بورس از پس انداز‌های خود استفاده کنند و دارایی‌های مورد نیاز خود را نفروشند.

علی صحرایی در حاشیه مراسم تفاهمنامه همکاری ایجاد پنجره واحد برای ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه درباره رونق این روز‌های بازار سرمایه، افزود: مردم بورس را بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری انتخاب کردند بطوریکه با هر میزان سرمایه می‌توانند وارد این بازار شوند.

وی ادامه داد: بازار سرمایه به عوامل اقتصادی و سیاسی واکنش نشان می‌دهد بر این اساس، مردم باید برای ورود به بازار سرمایه با تحلیل وارد شوند و دنباله رو تحلیل‌های فضای مجازی نروند.

صحرایی اضافه کرد: افرادی که دانش کافی ندارند از ابزار‌های مختلف، چون صندوق‌های سرمایه‌گذاری استفاده کنند و متنوع‌سازی در خرید سهام را رعایت کنند.

مدیرعامل بورس تهران، گفت: بازار بورس همچنان که بازده دارد، ریسک هم دارد پس از افراد دارای شناسنامه تحلیلی در بازار استفاده کنند.

وی افزود: براساس قانونی که امسال تصویب شد شرکت‌های بورسی که در سال ۹۹ نمادشان در بازار بورس درج شود سازمان امور مالیات به مباحث مالیاتیشان در سال‌های گذشته ورود پیدا نمی‌کند.

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظر