|
کدخبر: 139944

سکوت گمرک درخصوص ترخیص بدون مجوز ۸۰ هزار تن ذرت

گمرک ایران تاکنون درخصوص ابرپرونده "ترخیصِ بیش از ۸۰هزار تن ذرت وارداتی با ارز ۴۲۰۰تومانی بدون مجوز بازارگاه" هیچ‌گونه توضیحی ارائه نکرده است.

اصناف سکوت گمرک درخصوص ترخیص بدون مجوز ۸۰ هزار تن ذرت

اوایل آبان ماه معاون توسعه صنایع تبدیلی و کسب‌وکارهای کشاورزی در مکاتبه‌ای با رئیس‌کل گمرک تأکید کرد، بر اساس مصوبه مرداد ماه ۹۸ هیئت دولت در خصوص تنظیم بازار نهاده‌های کشاورزی، می‌بایست تمامی نهاده‌های دامی اعم از ذرت و جو و... با مجوز معاونت توسعه صنایع تبدیلی و کسب‌وکارهای کشاورزی ترخیص گردد.

در ادامه این مکاتبه آمده است، با توجه به اطلاعات استخراج‌شده از سامانه یک شرکت واردکننده از خرداد ماه به بعد اقدام به ترخیص ۸۱هزار تن نهاده ذرت بدون اخذ مجوز از معاونت مذکور کرده است.

در ادامه گیلان‌پور معاون وزیر جهاد کشاورزی، خواستار برخورد با عوامل خاطی ترخیص ۸۰هزار تن ذرت، بدون مجوز عرضه در بازارگاه شد.

مشخص نیست چرا مسئولان گمرک ایران در خصوص این پرونده مهم که به‌صورت مستقیم با سفره مردم در ارتباط است هیچ گونه توضیحی ارائه نمی‌کنند. هرچند بررسی اسناد نشان می‌دهد در ستاد گمرک ایران نیز صحت کلّیت موضوع تأیید شده است اما این‌که هیچ اطلاعاتی در خصوص متخلفان و شرکت مذکور داده نمی‌شود بسیار جای تعجب دارد.

چندی قبل نیز پرونده مشهور یک کالای اساسی دیگر در گمرک ایران مطرح شد اما بعد از مدتها سکوت در نهایت در این خصوص اعلام موضع شد اما این بار با یک پرونده جدی در خصوص ارز ۴۲۰۰تومانی مواجه هستیم که احتمالاً مسئولان فکر می‌کنند با سکوت در خصوص آن مانند بسیاری از پرونده‌ها در لابه‌لای اخبار کم‌رنگ خواهد شد.

گفتنی است، در این بین جای تعجب از برخی نمایندگان مجلس است که چرا در این حوزه اظهار نظر رسانه‌ای جدی و عمومی نداشته‌اند.

بر اساس مصوبه هیئت دولت، کالای موضوع قاچاق کالای تولید داخل یا وارداتی است که به‌صورت تجاری به‌خلاف ضوابط تعیینی دولت خرید، فروش، جمع یا نگهداری شود. با وجود این مصوبه و تعریف زیر حالا باید مسئولان گمرک در خصوص قاچاق بودن محموله‌ای که معاون وزیر جهاد کشاورزی در خصوص آن اظهار نظر صریح کرده است پاسخگو باشند.

سند+ذرت

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر